9 frází co leadeři neříkají

Slova mají ohromnou váhu. Jednou větou můžete zlikvidovat dlouho budovanou důvěru a oddanost, zničit motivaci, vytvořit pocit méněcennosti nebo zkrátka vypadat jak hlupák. Co jsou nejhorší fráze, které jsem slyšel říkat dříve sám sebe co leadeři neříkají?

Co leadeři neříkají: To není můj problém

Samozřejmě. Co se děje zaměstnanci není náš problém. Proč taky. Jeho práce, jeho problém. My chceme výsledky, a ne řešit každou hodinu problémy našich spolupracovníku. Takto samozřejmě ne!

Jako leader máte pomáhat, inspirovat a vést. Tímto tvrzením jen ukazujete svůj nedostatek zájmu nejen o tým, ale především o vašeho kolegu. Tím podkopáváte svoji autoritu a demotivujete.

Místo toho byste se měli snažit porozumět problému, nabídnout váš pohled na věc a spolupracovat s ostatními členy teamu na nalezení řešení. Ne problém začít řešit, ale vytvořit takové prostředí, aby se vám problém pomohlo vyřešit společně.

Jak ano: “Vysvětli mi, kde je problém a pojďme společně najít řešení.”

co leadeři neříkají

Co leadeři neříkají: Nemám na to čas

Nemáte čas na nic. Meeting stíhá meeting, řešíte mail za mailem, projekt má zítra deadline a vy pořád nemáte hotovo. Klasický den v offficu.

Jako leader máte zodpovědnost za celý svůj team. Pokud “na to nemám čas”, dávám jasně najevo, že moje priority jsou důležitější, než priority mých spolupracovníků a celého týmu a že pro vás jsou jejich úkoly a problémy přítěží. Další věc, kterou to ukazuje je vaše schopnost prioritizovat a delegovat.

Začněte s tím, že si vytvoříte prostor pro práci se svým teamem. Je to vaše primárně zodpovědnost. Delegujte práci. Ukažte kolegům, že jsou pro vás priorita a že se na vás mohou spolehnout s pomocí.

Jak ano: “Chci slyšet, co mi chceš říct, ale pojďme si naplánovat, kdy to probereme.“

Co leadeři neříkají: Udělám to sám

Nikdo to neudělá lépe než já. Mám zkušenosti, zabere mi to třetinu času a nechci čekat. Tobě by to trvalo dva dny a stejně bych si to musel předělat podle svého.

Gratuluji, právě děláte jednu z největších chyb, která vás v budoucnu bude stát obrovské množství času. Proč. Zaprvé. Nejen že ukazujete, že svým kolegům nevěříte, že jsou schopni práci správně provést a vytváříte tak prostředí nedůvěry. Především berete zaměstnancům možnost se učit novým věcem a sobě přiděláváte práci, protože váš kolega se věc nikdy nenaučí.

Věnujte čas vysvětlení a pomoci na začátku a ušetříte si spoustu času v budoucnu. Ano, vysvětlení a pomoc bude trvat dvakrát tolik času, ale je to investice do budoucna.

Jak ano: “Potřebujete v něčem moji podporu?”

Co leadeři neříkají: Není to moje chyba

Jako šéf jsem neomylný. Kdybych nebyl, nedostanu se tam, kde teď jsem. Pokud je to něčí chyba, určitě ne moje. Pravděpodobně něco nezvládl můj podřízený. Jako vždycky.

Výmluvy, vyhýbání zodpovědnosti, hledání obětního beránka. To vše způsobuje toto prohlášení. Toto správní leadeři neříkají.

Jak se k tomu postavit? Vyznávejte ownership! Jako leader máte absolutní zodpovědnost. Něco se nepovedlo? Je to vaše zodpovědnost. Udělal někdo chybu? Začněte u sebe a poučte se, co příště vylepšit. Nevíte jak na to? Přečtěte si článek o budování zodpovědnosti.

Jak ano: “Přijímám zodpovědnost. Pojďme se poučit pro příště.”

Obviňování

Co leadeři neříkají: Udělej to tak, jak jsem řekl

Já jsem šéf. Nediskutuj. Pracuj. A poslouchej.

V tomto případě je problémů několik. Místo budování důvěry a přirozené autority dáváte najevo svou moc pouze svým postavení a pracovní pozicí. Zároveň se připravujete o kreativní a nové nápady. V neposlední řadě odebíráte kolegům odpovědnost a pouze přikazujete co a jak má udělat.

Vaším úkolem je lidi rozvíjet a povzbuzovat a být jejich opora při řešení problémů. V týmu chcete mít lidi, kteří jsou kreativní, mají nové nápady a dokáží převzít zodpovědnost za svou práci a přinášet inovace.

Jak ano: “Jak by si to udělal ty?”

Co leadeři neříkají: Já to vím nejlíp

A jsme zase u toho. Sestupujete ze svého piedestalu vedoucího mezi běžný lid a poučujete ho o tom, že nejlepší nápady a přístup máte vy.

Tento autoritářský styl vedení lidí vyvolává v týmu pocity méněcennosti a zbytečnosti. Lidé si začnou připadat jako cvičené opice, které jen vykonávají příkazy svého vedoucího. Druhým problémem je kreativita a nové nápady. Svým přístupem ji v týmu zabíjíte. Tím přicházíte jak vy tak celá firma o nové, neotřelé a mnohdy lepší řešení.

Nechte svému týmu prostor pro nové nápady. Pokud získají pocit, že na jejich hlasu záleží, příjmout věc lépe za své a zvýší produktivitu a odhodlání k soustavné práci.

Jak ano: “Rád bych slyšel váš názor.”

Co leadeři neříkají: Jste lehce nahraditelný

Ano. Každý jsme nahraditelný. Dokonce i vy.

Chcete mít demotivovaný tým? Skvělé. Aplikujte tuto větu jednou týdně a budou se dít zázraky. Produktivita poklesne, deadliny se přestanou dodržovat, důvěra bude na bodu mrazu a váš přirozený respekt se vytratí. Pracovat v takovém týmu nebude sen, bude to noční můra.

Místo toho raději svůj tým motivujte. Zvýšením důvěry ve vaše kolegy jim vzroste sebevědomí což povede k větší samostatnosti a produktivitě práce. Zároveň vytvoříte takové pracovní prostředí, kde se zaměstnanci budou cítit bezpečně a dobře.

Jak ano: “Děkuji za vaši tvrdou práci, kterou odvádíte.”

Co leadeři neříkají: Takhle to tady neděláme

Další případ profesní deformace. Vždycky jsme dělali jako vždycky.

Tato strnulost je ideálním podhoubím pro ztrátu konkurence vaší společnosti. Tyto prohlášení potlačují kreativitu a inovace a vyvolávají pocit nedocenění nápadů vašich zaměstnanců.

Otevřete se novým nápadům. Posouvejte svoji společnost a tým. V dnešní době technologického pokroku je dost pravděpodobné, že většinu vašich procesů byste mohli dělat levněji a rychleji. Dejte zaměstnancům pocit, že jejich názory vám nejsou lhostejné a pusťte se s nimi do inovací.

Jak ano: “Skvělý nápad! Mohl bys ho víc rozpracovat?”

Nesouhlas

Co leadeři neříkají: Nepotřebuji pomoct

Pomoc ne! Sám všechno zvládnu, stihnu a navíc si jak šéf o pomoc říct nemůžu. Jak bych vypadal.

Největší omyl je, že žádost o pomoc by byl projev vaší slabosti. Naopak. Ochota požádat o pomoc signalizuje sílu a sebevědomí a dává najevo, že si v týmu pomáháte a spolupracujete. Zároveň dáváte lidem najevo, že jsou důležitou součástí týmu a vážíte si jejich zkušeností a znalostí a chcete je využít.

Jak ano: “Prosím, pomůžeš mi?”

Vždycky mějte na paměti, že slova mohou mít obrovskou váhu a přestože se může zdát, že některé věci jsou samozřejmé, je dobré si je připomenout. V týmu by mělo panovat klima vzájemné pomoci, spolupráce a otevřenosti, aby se lidé cítili motivovaní a oddaní. Proto je důležité se snažit rozvíjet a povzbuzovat členy týmu a vytvářet prostředí pro nové nápady a inovace.

Pokud vás zajímá, jak nebýt blbý šéf, přečtěte si o tom knihu.

Často kladené otázky

Proč je důležité, aby leadeři neříkali „To není můj problém“?

Výrok „To není můj problém“ ukazuje na nedostatek zájmu o tým a kolegy, což může podkopat autoritu leadera a demotivovat zaměstnance. Leadeři by měli být vzorem ve spolupráci a hledání řešení, což pomáhá vytvářet pozitivní pracovní prostředí založené na vzájemné podpoře a důvěře.

Jaký dopad má na tým, když leader řekne „Nemám na to čas“?

Toto prohlášení může v zaměstnancích vyvolat pocit, že jejich problémy nebo úkoly nejsou pro leadera prioritou. To může vést k pocitu nedocenění a snížení angažovanosti. Leadeři by si měli najít čas na poslech a podporu svého týmu, aby ukázali, že jim na jejich práci záleží.

Proč by leadeři neměli říkat „Udělám to sám“?

Tímto prohlášením leader de facto říká, že nedůvěřuje schopnostem svého týmu a bere od nich příležitost se učit a růst. To může vést k pocitu méněcennosti a demotivaci. Místo toho by měli leadeři delegovat a poskytovat příležitosti pro rozvoj svých zaměstnanců.

Jaký vliv má na tým, když leader řekne „Není to moje chyba“?

Vyhnout se zodpovědnosti za chyby vytváří kulturu obviňování a nedůvěry. To může vést k strachu z chyb a nedostatku inovací. Leadeři by měli přijímat odpovědnost za chyby, učit se z nich a pomáhat týmu se zlepšovat.

Proč by leadeři neměli říkat „Udělej to tak, jak jsem řekl“?

Tímto přístupem leader potlačuje kreativitu a iniciativu svého týmu. Leadeři by měli podporovat svůj tým k samostatnému myšlení a přinášení nových nápadů, což vede k inovacím a lepším výsledkům.

Jaký dopad má na pracovní morálku, když leader říká „Jste lehce nahraditelný“?

Takovéto prohlášení může vést k pocitu nedocenění a méněcennosti mezi zaměstnanci, což negativně ovlivňuje jejich motivaci a loajalitu vůči společnosti. Leadeři by měli ocenit jedinečné přínosy každého člena týmu a posílit jejich pocit důležitosti pro organizaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *