Žádné mluvení. Žádný telefon. Žádný počítač. Žádné cvičení. Žádná muzika. Žádné čtení. Žádné psaní. Žádná masturbace. Žádný sex. Žádné lhaní. Žádný alkohol. Žádné drogy. Žádný oční kontakt.
Budíček ve čtyři ráno, 11 hodin meditace za den, dvě hodiny v kuse bez hnutí, tvrdá postel a žádná večeře. Deset dní v kuse. VĚZENÍ? NE! MEDITAČNÍ RETREAT.
Na jaře 2018 jsem si v Thajsku na skútru zlomil stehenní kost a strávil více jak 8 měsíců o berlích, bez možnosti stýkat se s přáteli nebo vykonávat jakoukoliv práci. Jedinou možností bylo čtení a studium věcí, které mě bavili a zajímali. Bylo to také období, kdy jsem poprvé slyšel něco o meditaci. Díky dostatku času jsem se do tématu hluboce ponořil, a to od starodávných textů až po moderní výzkumy benefitů meditace a mindfulness.
V té době jsem také poprvé slyšel o meditaci Vipassana. Co tato Vipassana znamená, kde a jak ji praktikovat a proč byl úvodní desetidenní kurz jednou z největších zkoušek mého života?
Co je to Meditace Vipassana
Tato meditační praktika je jednou z nejstarších. Její kořeny sahají 2 500 let do historie a pojí se s jménem Gotama Buddha.
Vipassana v překladu znamená “vidět věci tak, jak jsou”. Jedná se o meditační techniku vhledu za účelem hlubokému porozumění vnitřnímu stavu mysli. Zde je také důležité odlišit meditaci Vipassana od meditace všímavosti, která se zaměřuje na uvědomění, nebo od transcendentální meditace, která využívá mantru.
Prostředkem pro tuto meditační techniku je pozorování vlastních myšlenek, fyzických a emocionálních pocitů, a to bez jakéhokoliv hodnocení. Ať už se jedná o pocity příjemné, nebo nepříjemné. Vipassana nás učí jak být v přítomnosti a mít povědomí o každém okamžiku a s rostoucí jasností a objektivitou vnímat změny v těle a mysli.
Cílem této techniky je celkové pročištění mysli, rozvoj hodnot jako je soucit a vyrovnanost a zvýšení empatie. Je to nástroj pro zvládání stresu, úzkosti a mnoha dalších výzev moderního života.
Co Vipassana naopak není je forma určité modlitby, či náboženské praxe, rituálu či relaxace. Naopak. Vaše náboženské nebo filozofické přesvědčení je naprosto nepodstatné pro praktikování.
Zní vám to jako nesmysl? V našem životě reagujeme na všechno okolo sebe dle našich naučených vzorců chování. Tyto vzorce, která máme naučené na nejhlubší úrovni a jsou pro nás tak automatické nás však často přináší více škody než užitku. Díky vytvoření prostoru mezi akcí a reakcí tak získáme prostor proto vidět věci, jak skutečně jsou.
Kurz meditace Vipassana
Pokud už nadšeně hledáte v appstoru aplikaci pro praktikování meditace Vipassana, musím vás zklamat. Jedinou možností, jak se správně naučit techniku je absolvovat minimálně jeden desetidenní kurz. Ptáte se proč?
Technika sama o sobě není nikterak složitá, nicméně proto, abychom pouze pomocí pozorování pronikly hlouběji do úrovní naší nevědomé mysli vyžaduje tvrdou a ničím nerušenou práci. Deset dní je minimální doba pro to, abychom se naučili techniku a zároveň dosáhli takových pokroků, abych pak byli schopni sami o samotě aplikovat naší každodenní praxi.
Registrace
Na kurz jako takový je nutné se registrovat na oficiálních stránkách dhamma.org. V České republice se aktuálně koná kurz každý prosinec od 20. prosince do 1. ledna a registrace se velmi rychle plní ihned po otevření přihlášek. Moje doporučení tedy je, hlídejte si termín spuštění registrace a s následně s registrací neotálejte.
Místo
Svůj první desetidenní kurz jako nováček jsem absolvoval na konci roku 2018 v Polském meditačním centru Dhamma Pallava (Vipassana Polsko), které je v současné době nejbližší desetidenní centrum od hranic České republiky. Na místo se můžete dopravit automobilem. Já jsem využil nabídky společné dopravy autobusem. Svoje meditující “kolegy” jsem měl tak možnost poznat několik hodin před začátkem kurzu.
Byla to také jediná možnost, jak si s někým na dlouhou dobu popovídat, ale o tom až za chvíli.
Na celém světě však existuje více jak 300 meditačních center, z nichž více jak polovina je postavena pouze pro tento účel a je v téměř nepřetržitém provozu.
Začátek kurzu
Po příjezdu na místo jsem vyplnil papírovou registraci a dostal přidělený pokoj. Velkou výhodou polského centra je, že máte svůj vlastní pokoj se sociální zařízením, což není pro všechny meditační centra typické. Zároveň odevzdáte svůj telefon, případně počítač.
Zažil jsem samostatný pokoj i pokoj sdílený a jako žák několika kurzů můžu říct, že pro desetidenní kurzy preferuji centra, která možnost samostatného pokoje nabízejí. Díky spolubydlícímu ale někdy vznikají vtipné situace, kdy například oba chcete jít do koupelny, ale nemáte se jak domluvit, kdo půjde první, protože mluvení a oční kontakt je zakázán. Již po dvou dnech se ale soužití stane tak automatické a vy jste tak ponořeni do vlastních myšlenek a praxe, že druhého skoro nevnímáte.
Samotný kurz pak začíná nejprve seznámením se s pravidly kurzu, jeho manažery (jelikož je mužská a ženská část izolovaná a druhé pohlaví můžete potkat pouze v meditační hale, každý kurz má dva manažery – pro mužskou a ženskou část, kteří se starají o provozní záležitosti a případné problémy) a každodenním harmonogramem. Následuje večerní úvodní seznámení s učitelem kurz a úvodní přednáška.
Řád a pravidla kurzu
V rámci úvodního sezení jsme byli seznámeni s pravidly kurzu, z nichž některé jsou naprosto intuitivní, některé vám mohou připomínat spíše vězení. Nicméně celý kurz je koncipován tak, aby jste se mohli 100% soustředit na vaši vlastní praxi a na sebe a co nejméně se rozptylovali jakýmikoliv externími vlivy. K čemu se během kurzu zavazujete?
Pravidla
Jako noví studenti budete muset během kurzu dodržovat tyto pravidla:
- Zdržet se zabíjení živých tvorů;
- zdržet se krádeže;
- zdržet se všech sexuálních aktivit;
- zdržet se lhaní;
- zdržet se užívání všech intoxikantů.
Pro staré studenty (absolventy minimálně jednoho desetidenního kurzu dále platí:
- Zdržet se jídla po poledni;
- zdržet se světské zábavy a tělesného zdobení;
- zdržet se spaní na příliš pohodlných postelích.
Jako nový, ale i starý student jsem měl největší strach z hladu! žádné jídlo po poledni? To znamená, že mezi obědem 11h a snídaní v 6:30h další den je to víc jak 19h. Nakonec se ukázalo, že jídlo byl opravdu ten nejmenší problém a i pro jedlíky, jako jsem já se to dalo v pohodě vydržet.
Přijetí učitele a techniky
Jako žák se zavážete plně následovat učitele a techniku a zřeknete se jakýchkoliv dalších technik a rituálů. V praxi to znamená, že byste ideálně neměli praktikovat jinou meditaci, vaši jógovou praxi nebo náboženské modlitby.
Ušlechtilé ticho
Od úvodní meditace vás pak čeká deset dní nepřetržitého ticha. Bez mluvení, posunků ale dokonce bez očního kontaktu se svým okolím. Jediný, s kým můžete hovořit je manažer kurzu v případě problémů a s učitelem kurzu, pokud máte otázky k samotné technice a vaší praxi. Toto ticho skončí poslední den kurzu v dopoledních hodinách a vy tak máte prostor si s ostatními studenty vyměnit vaše dojmy a zážitky s deseti dnů sám se sebou.
Kontakt s vnějším světem
Po deset dní nebudete mít kontakt s vnějším světem. Odevzdáte vaše mobilní telefony, počítače, ale i knihy či psací potřeby. Žádné dopisy. Ani poštovní holub nepronikne!
Popravdě to považuji za jeden z hlavních benefitů celého kurzu. Na deset dní se odpojit od sociálních sítí a neustálých podmětů zpráv, emailů, fotek a videí je očišťující a pro mě osobně to bylo snad poprvé, kdy jsem se na tak dlouhou dobu stáhnul zpátky do offlinu. Na konci jsem ani nechtěl mobil zapínat znovu.
Ne, že bych nebyl zvědavý, co se za tu dobu na světě stalo. Ale moje uvědomění toho, jak moc mobily a sociální sítě ovlivňují naše vnímání, jako by se díky tomuto půstu v kombinaci s meditací znásobilo. Zároveň jsem si uvědomil, jak moc těžké je pro mě tomu vzdorovat za běžných okolností. Smazání sociálních sítí po kurzu mi vydrželo asi týden. 🙂
Mezi další pravidla patří Segregace mužů a žen, žádný alkohol, drogy nebo kouření, vegetariánské jídlo, žádná hudba, čtení nebo psaní.
Rozvrh kurzu meditace Vipassana
První den mě budíček probudil v 4 hodiny ráno a mě čekaly první dvě hodiny meditace v kuse v životě. Jak ale vypadá celý denní rozvrh kurzu:
4:00 | Budíček |
4:30-6:30 | Meditace v hale nebo ve svém pokoji |
6:30-8:00 | Přestávka na snídani |
8:00-9:00 | Skupinová meditace v hale |
9:00-11:00 | Meditace v hale nebo ve svém pokoji |
11:00-12:00 | Přestávka na oběd |
12:00-13:00 | Odpočinek a rozhovory s učitelem |
13:00-14:30 | Meditace v hale nebo ve svém pokoji |
14:30-15:30 | Skupinová meditace v hale |
15:30-17:00 | Meditace v hale nebo ve svém pokoji |
17:00-18:00 | Přestávka na čaj |
18:00-19:00 | Skupinová meditace v hale |
19:00-20:15 | Rozprava učitele v hale |
20:15-21:00 | Skupinová meditace v hale |
21:00-21:30 | Otázky na učitele v hale |
21:30 | Odchod na pokoje – zhasnutí světel |
Celkově tak strávíte více jak 10 hodin denně meditací s dvěma přestávkami na jídlo. Budíček je ve 4 hodiny ráno a spát se chodí v 21:30 večer. Dvakrát za den máte možnost se setkat s učitelem a promluvit s s ním o překážkách nebo výzvách ve vaší praxi. Od 19h se každý den koná rozprava, ve které se pouští nahrávka S. Goenky vyprávějícího o kontextu meditace Vipassana s naším každodenním životem a praxí.
Jak se na kurz meditace Vipassana připravit?
Já sám jsem na svůj první kurz přicházel s velmi velkými očekáváními, čeho všeho musím v kurzu dosáhnout, co zažiju a jak mi kurz změní život. Z povídání s ostatními studenty to není výjimkou. Očekávání toho, že se z kurzu vrátím bez svých vnitřních problémů a bolístek, že už se nikdy nerozčílím, protože přece budu mít mysl jako budhistický mnich nebo s očekáváním, že zažiju během meditace něco jako Buddha při osvícení.
Během deseti dnů se ukázalo, že většina z těchto očekávání je nereálná anebo naprosto mylná představa o tom, co meditace je a k čemu vede. Moje doporučení tedy je, nemít žádná očekávání. Je pravděpodobné, že každý den vám přinese nějaký vhled do vašeho vnitřního světa a snažení se o dosažení konkrétního cíle, nebo prožití určitých příjemných pocitů vám pouze zabraňuje pozorovat současný okamžik tak, jak je.
Mezi další doporučení patří začít s krátkými meditačními sezeními už před začátkem kurzu. 5, 10 nebo 15 minut denně vás může krásně připravit na to, co vás čeká a vaše tělo si také zvykne sedět se zkříženými nohami a vzpřímeně.
Techniky Anapana a Vipassana
První tři dny kurzu na vás čeká Anapana meditace. Prakticky se jedná o pozorování vašeho dechu v oblasti nosních dírek. Vaše pozornost se zaměří na přirozený dech a každý nádech a výdech.
Moje začátky s touto technikou byly úsměvné a moje přesvědčení, že pozorovat dech je přece hračka a nechápu, proč se tímto budeme tři dny zaobírat vzalo rychle za své. Už při třetím nádechu moje mysl začal bloudit a trvalo notnou chvíli, než jsem si to uvědomil. Tak probíhali první tři dny.
Nádech, výdech. Co to bylo za zvuk? Aha někdo kašlal. Sakra, nádech výdech. Vrať se k dechu. To koleno mě začíná fakt bolet, neměl bych si pod sebe dát další polštář? Ne, soustřeď se! Nádech. možná kdybych si sednul jinak? Výdech. Jak tohle vydržím celou hodinu? Jak tohle vydržím deset dní!!
Po třech dnech Anapany jsem byl schopen udržet koncentraci na svůj vlastní dech po dobu několik desítek nádechů v několika málo okamžicích za den. Třetí den jsem také prodělal první velkou krizi, kdy jsem si myslel, že sedět nevydržím už ani vteřinu, a jestli se ještě jednou pokusím soustředit na svůj dech, asi vyletím z kůže.
V těchto případech si můžete jít promluvit s učitelem, já jsem zvolil přístup, kousni se a makej.
Čtvrtý den začíná úvod do praxe Vipassany, kterou postupně prohlubujete celý zbytek kurzu. Samotná technika je jednoduchá. Vaše soustředění se přesune s dechu na vaše vlastní fyzické pocity a vy postupně vysloveně skenujete svoje vlastní tělo, ruce a nohy v přesném pořadí od hlavy až k patám a zase zpět.
Výzvy a překážky meditace Vipassana
Jedno z největších výzev pro mě bylo určitě fyzické nepohodlí při dlouhé sezení. Na kurz jsem přijel už bez berlí, ale jelikož jsem byl jenom krátce po tom, co jsem začal zase chodit, vyžádal jsem si židli, na které jsem plánoval po celou dobu kurzu sedět.
Po prvních dvou hodinách kurzu jsem si v první řadě přišel jak vyvrhel, neboť jsem byl jediný, kdo seděl na židli a zároveň prvně udeřil můj společník zarputilost, takže jsem si přesedl do tureckého sedu a začal okamžitě trpět, neboť jsem posledních osm měsíců proležel se zlomeninou.
Nicméně po několika prvních dnech se samotná bolest ukázala jako velmi cenná praxe. Především po tom, co jsem začal praktikovat samotnou techniku Vipassana se pozorování bolesti stalo jedním z hlavních aspektů mého soustředění.
Můj největší údiv způsobilo to, že jsem byl schopný bolest opravdu překonat. Ne ignorovat, ne potlačit, ne zlehčovat. Ale pozorovat. Bolesti nohou, zad nebo kloubů pak po nějaké době sami ustoupili a já si pamatuji, jak jsem si myslel, že už to asi bolí tak moc, že mé údy otupěly. Ale bolest opravdu zmizela. Bohužel, ne vždycky. 😀
Další výzvou bylo pozorování mých vlastních pocitů a emocí. Velmi rychle jsem si uvědomil, že sociální sítě, mobily, neustálý kontakt s okolím. Vše je tu pouze proto, abychom nemuseli vnímat naše vlastní pocity, myšlenky a emoce. Již za několik dnů začali na povrch vyplouvat dobře ukryté pravdy a emoce, které jsem pro vlastní dobro potlačil, nebo o kterých jsem si upřímně myslel, že je nemám, nebo jsem je dávno vyřešil.
Praxe Vipassany nás však učí mezi naše pocity a emoce vložit okamžik pozorování. Nehodnotit myšlenky, neodmítat emoce, netoužit po pocitech. Pouze pozorovat. Nemusím vám říkat, že je to těžké, ale nesmírně cenné v normálním životě.
Výhody meditace Vipassana v běžném životě
Praxe Vipassany nabízí řadu výhod, které mohou významně obohatit jak osobní, tak profesní život. Tyto výhody se mohou projevit na různých úrovních – od psychického zdraví po zlepšení mezi osobních vztahů.
Pro mě osobně je největším benefitem praxe Vipassany schopnost nereagovat zběsile na vše, co se v mém okolí, ale i v mé hlavě děje. Tato schopnost je přímo úměrná tomu, jak důsledný jsem dodržováním každodenní meditace.
Po návratu z kurzu jsem několik týdnů meditoval pravidelně jednu hodinu denně, ale jak šel čas. Svojí meditační praxi jsem postupně úplně opustil a vrátil se k ní pravidelně až v roce 2022.
Velké benefity má meditace Vipassana také na zlepšení koncentrace a vnitřního klidu, zvládání stresu a úzkosti, sebepřijetí, ale také na zlepšení mezilidských vztahů. Velkou výhodou skutečnosti, že jsem se naučil okamžitě nereagovat na jakýkoliv podmět je, že schopnost naslouchat a chápat pohledy druhých. Ne jednou mi to pomohlo nejen v osobním, ale i pracovním životě a enormně to zlepšilo moje komunikační a vyjednávací schopnosti.
Všechny výše uvedené výhody jsou samozřejmě logické a velmi jednoduše si můžete říct, že tohle všechno budete dělat ze svého vlastního rozhodnutí. Vipassana mě tohle všechno ale naučila na hlubší úrovni prožitků a chápání. Díky tomu jsem se tyto schopnosti naučil a nejedná se jen o vědomé rozhodnutí.
Každodenní praxe meditace Vipassana
Jako stěžejní pro zachování benefitů se pro mě ukázala každodenní praxe. Výhody desetidenního kurzu vydrží bez praxe několik týdnů, ale s pravidelnou meditací jsou na celý život.
Vipassaně jsem se po návratu s kurzu věnoval pravidelně hodinu denně několik týdnů. Postupně jsem však cítil, že se moje koncentrace a uvědomění snižuje, až jsem jednoho dne přestal a do několika týdnů jako bych na kurzu nikdy nebyl.
Paradoxní je, že jsem si na svoji praxi opravdu nevzpomněl několik let. Až v období, kdy jsem procházel nejhoršími zdravotními stavy svého života, jsem se k meditaci Vipassana vrátil.
Nyní mi pro každodenní praxi pomáhá několik věcí:
- aplikace Dhamma – Po absolvování kurzu získáte přístup k materiálům pro staré studenty, jakou jsou nahrávky meditačních sezení a rozprav. Aplikaci tak využívám naplno a díky desítkám nahrávek mám pocit různorodosti při mé praxi (iOS a Andoriod).
- Spotify – Na Spotify najdete jak samotné nahrávky meditací (pro staré studenty), ale můžete si poslechnout samotné rozpravy, které vám umožní lépe pochopit smysl meditace Vipassana jako takové (rozpravy v angličtině).
- Jednodenní kurzy – Pro oživené praxe se po celém světě konají i jednodenní kurzy, na kterých promeditujete 8 hodin a na kterých platí obdobná pravidla, jako na desetidenních kurzech.
- Třídenní kurzy – Velmi platnou se pro mě ukázaly třídenní kurzy. Kurzy, na které můžou pouze staří studenti, slouží po obnovení vaší praxe a konají se po celém světě. Po dlouhé době se v roce 2022 odehrál jeden i v České republice.
Co je to Vipassana?
Vipassana je starověká meditační technika, jejíž název v překladu znamená “vidět věci takové, jaké jsou”. Jedná se o formu meditace, která pochází z buddhistických učení a klade důraz na hluboké porozumění mysli a reality.
Jaké jsou hlavní principy Vipassany?
Hlavními principy jsou pozornost, objektivita a uvědomění. Praktikující se učí zůstat vědomě přítomni a pozorovat své vnitřní zkušenosti s rostoucí jasností, aniž by se nechali unést svými myšlenkami nebo emocemi.
Co přesně zahrnuje 10denní kurz Vipassany?
10denní kurz Vipassany zahrnuje intenzivní praxi meditace ve striktním prostředí. Bez mluvení, telefonu, počítače, čtení, psaní, sexuálních aktivit a jakýchkoliv rozptýlení. Kurz se zaměřuje na pozorování myšlenek a pocitů a učí bytí v přítomném okamžiku.
Jak se připravit na kurz Vipassany?
Před kurzem je užitečné začít s krátkými meditačními sezeními a připravit se na to, že budete dlouho sedět v tichu. Důležité je také očekávat náročnou práci na sobě, ale bez konkrétních očekávání co se týče výsledků.
Jak meditovat Vipassana?
Vipassana se praktikuje meditací v sedě, během které se pozoruje přirozený rytmus dechu, pocity, myšlenky a emocionální stavy bez jakéhokoli hodnocení nebo reakce. Cílem je rozvíjet uvědomění a pozorovatelnost.
Jaké jsou hlavní výhody praxe Vipassany?
Mezi hlavní výhody patří zlepšení koncentrace, schopnost lépe zvládat stres a úzkost, hlubší sebepřijetí, a zlepšení mezilidských vztahů.