Zhodnocení roku 2023

Štefan na surfu

Rok 2023 byl pro mě rokem přelomovým a rokem, ve kterém jsem si dal za úkol se zbavit veškerých svých návyků, zvyků, věcí, lidí a činností, které jsou pro mě protivné, obtěžující a které mi brání v tom žít svůj život tak, jak si představuji a zároveň položit stabilní základy pro další růst.

Co se stalo

Celý rok by se dal rozdělit na dvě půlky. První půlka, trvající do 30.6.2023 byla o přípravách na druhou půlku roku 2023 a druhá půlka roku byla o hledání toho, co vlastně chci, kdo jsem a co od sebe očekávám.

O důvodech, které vedli k mému rozhodnutí opustit mou skvělou práci, svůj byt a milované auto, rodinu a přátele a vlastně celý můj dosavadní život, který jsem v potu tváře roky budoval, jsem se rozepsal zde: Co je naše motivace a proč to není jen práce.

Ve zkratce. Díky dlouhodobému stresu, nerespektování mého zdraví a svých vlastních potřeb u mě do došlo k postupnému vyhoření a naprosté ztráty radosti ze života a touhy cokoliv dělat. Psychicky jsem byl na dně, což se dlouhodobě podepisovalo na mém partnerském vztahu, který to nemohl vydržet a fyzicky jsem trpěl neustálými chřipkami, nachlazením, bolestí zád, alergiemi, rozjetým astma a únavou takovou, že jsem si musel chodit po práci na dvě hodiny lehnout, abych se mohl v devět večer probudit a aspoň hodinu fungovat.

Po pečlivých přípravách jsem tedy rozhodl pro otočku o 180 stupňů, dal výpověď, opustil Česko a odjel do zahraničí s cílem se změnit.

20 let života v šesti měsících

4. srpna 2023 jsem nasedl do letadla a odletěl na Bali.

Hned druhý den po probuzení jsem si uvědomil, že jsem v cizí zemi, nikoho neznám, nemám žádný plán co budu dělat dnes, natož za týden a měl co dělat, abych nepropadl v hysterický pláč nad tou TOTÁLNÍ VOLOVINOU, kterou jsem si vymyslel.

Zareagoval jsem jako vždycky. Byl jsem okamžitě připravený se pustit do práce na nových projektech, makat jako šroub a přepracovat přepracovanost. Takto to šlo dva týdny, než jsem si uvědomil, že trávím většinu svého času u počítače a že kromě prostředí se pro mě vlastně vůbec nic nezměnilo. Nálada se nezlepšovala, stres a pocity méněcennosti zůstali. Proč to sakra nefunguje.

To bylo také naposledy na dalších pět měsíců, kdy jsem “pracovně” otevřel počítač.

Uvědomění, že tím, co už několik let nefungovalo se nic nezmění mi pomohlo si po X letech dovolit nic nedělat. Nejdřív s výčitkami, poté s menšími výčitkami a poté s úlevou, že konečně nic nemusím a můžu dělat každý den co chci a co si zamanu.

Zpětně můžu říct, že jsem za těch půl roku prožil tolik, jako co za posledních 20 let života před tím.

Co jsem zažil

Viděl jsem několik zemí od Indonésie, Malajsie, Singapuru, Vietnamu, Indie a Sri Lanky. Naučil jsem se potápět a surfovat (trochu). Viděl jsem Taj Mahal, jezdil týden po horách na motorce, zažil svůj první závod formule 1, jedl skvělá nová jídla a hlavně potkal úžasné množství lidí.

Vidět a zažít to, jaké mají lidé trápení, jaké mají osudy, jak se mohou živit nebo neživit, co dělají, co je motivuje a co nesnesou nebo to, jakým způsobem přistupují k životu bylo neskutečně obohacující.

Zažít nové kultury, některé chudší, některé bohatší. Sedět u jednoho stolu z lidi z několika náboženství nebo z diametrálně odlišných kultur. To vše mi otevřelo oči a neskutečně mě inspirovalo.

Co si z cesty odnáším

Neustále aktualizovat svoje zaběhnuté vzorce chování a světonázory je jedna z nejlepších věcí, co můžu sám pro sebe udělat. To čím jsme byli, nebo čeho jsme dosáhli minulost vůbec nemusí definovat to, čím jsme a chceme být nyní nebo v budoucnu.

Všude dobře, tak co doma. Nikdy ve svém životě jsem nebyl velký cestovatel. Byl jsem zvyklý jezdit na svoje oblíbená místa a byl spokojený. Během této cesty jsem si uvědomil, kolik úžasných cest na světě existuje a jak moc je chci poznat.

Všude dobře, doma nejlíp. Od superbohatého Singapuru či Dubaje až po slumy v Indii. Někteří se mají líp než my v Česku, někteří se mají mnohem hůř. Vše mi pomohlo si uvědomit, že život v ČR je opravdu krásný, klidný ať co se týká přírody tak služeb a životní úrovně.

Byl jsem čecháček. Znát celý svět a nikdy nevytáhnout paty z vesnice. Nebyl jsem na tom tak špatně, ale až delší pobyt mimo ČR mi pomohl si uvědomit, jak pokřivený názor jsem měl na dění ve světě a na důležitost postavení Česka.

Patříme na východ. Jako mladá generace jsem měl vždycky představu, že jsme v ČR součástí Evropy a hlavně té západní. Po této cestě už si to nemyslím. Ve spoustě oblastí nás čeká ještě dlouhá cesta k budování demokracie a respektu k ostatním a také k postupné změně našeho přístupu k závislosti na státu.

Následovat svoje sny se vyplatí. Odstěhovat se z ČR byl můj sen od malička. Vždycky jsem se bál a nacházel se výmluvy. Mám tu rodinu a přátele, mám tu práci, mám tu firmu, atp. Až ve 30 jsem se k tou odhodlal a bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat.

Miluju české hory. Jediná věc, která mi na cestách chyběla jsou české hory. Vůně lesa na Šumavě, skiaply na Labskou nebo přespávání na Poledníku budou pořád moje nejlepší zážitky.

Nezáleží na tom, kde jsi. Tvoje problémy jsou stále s tebou. I kdybych utekl na konec světě a ještě dál, nic z mých problémů se nevyřeší, pokud na tom nebudu sám aktivně, vědomě a denně pracovat já sám.

Žádná zkratka neexistuje. Toto souvisí s předchozím bodem. Některé věci nelze uspěchat. Pokud se vám nelíbí, že jste introvert, extrovertem se ze dne na den nestanete. Pokud už nechcete být zaměstnaný, ze dne na den vám freelance remote job do náručí nespadne. Pokud chcete uběhnout maraton, musíte nejdřív začít trénovat.

Co v roce 2024

Na začátku jsem neměl jasnou představu, kam mě moje počínání dovede a lhal bych, že mám nyní jasnou představu o tom, co budu celý rok dělat a kde přesně skončím. Co ale vím, že se mi vrátila chuť něco budovat a posouvat a zase se cítím pánem svého života, svých pocitů a emocí.

Pro rok 2024 mám tyto základní cíle:

Práce a projekty

Investice

  • Vrátit se znovu k investování a vzkřísit svoje portfolio

Zdraví a sny

  • naučit se myslet pozitivně
  • zaběhnout half maraton pod 2 hodiny
  • naučit se pořádně surfovat
  • udělat si pokročilý kurz potápění
  • zvládnout hand stand

A hlavně si dále modelovat svůj život tak, abych mohl cestovat, žít část roku v cizině a měl čas na svoje zdraví, koníčky a rozvoj.

Další zajímavá a poutavá hodnocení roku 2023

2 Komentáře

  1. Jsem rád, že to někdo vidí stejně, co se týče změny prostředí, ale s nezměněným životním stylem. Letos jsem skoro tři týdny strávil v Gruzii. Plánoval jsme si, jak tam změním plno svých zvyků, bez zaměstnání budu mít volnost dělat co jsem vždycky chtěl, ale nakonec to dopadlo podobně jako s tebou, prostě jsme zase jenom trávil většinu času u počítače, věnoval se stránkám nebo se jen tak flákal. Změna prostředí pro mě může být taková šance a nakopnutí, ale pokud se opravdu nerozhodnu něco změny, strašně rychle se vracím do zajetých kolejí.

    1. Radku, je to jak píšete! Je to převážně na nás samotných, jestli se odhodláme ke změně nebo ne. Speciálně pro mě, vypadnout ze zajetých kolejí zvyku „pracovat a pracovat“ a jen si užívat bytí a cestování a nestresovat se, byla velká škola a šlo to fakt ztuha 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *